1 Ekim 2016

Güney Kore'den Zombi Ekspresi

Büyük kısmı trende geçen bir zombi filmi. Hem de Güney Kore menşeli. Daha ne istenebilir ki! Yeoh Sang-ho imzalı Zombi Ekspresi, salgının yayıldığı Seul’den zombilerin henüz ulaşamadığı Busan’a gitmekte olan bir trende geçiyor. 


Zombi Ekspresi’nin virüsü kapar kapmaz dönüşen, birbirinin üstüne çıkacak kadar aç, son derece hızlı ve korkutucu zombileri Marc Foster’ın yönettiği Dünya Savaşı Z’deki (World War Z) zombileri akla getiriyor. Hatta filmin birçok sahne tasarımında da Dünya Savaşı Z’den etkilendiğini söylemek mümkün. Brad Pitt’in kahraman olduğu filmin aksine Zombi Ekspresi’nde işinden vakit bulamayan ve kızına ilgi göstermeyen beyaz yakalı, hırslı, bencil bir baba var. (Kaçınılmaz şekilde işlenen babanın dönüşümü mevzusu hikayenin en sıkıcı tarafı oluyor bir süre sonra.) Zombi Ekspresi’nde dur durak bilmeyen, gerilim yüklü serüven akarken diğer taraftan da cehennem gibi bir salgından kaçıp trende bir araya gelmiş yolcular arasında kurulan ilişkiler bol mesaj soslu diyaloglarla süsleniyor.

Klişeleri kullanmaktan çekinmeyen Zombi Ekspresi, kısıtlı mekanda basit çözümlerle kendini tekrar etmemeye çalışıyor ancak bu konuda vaat ettiğini tam manasıyla karşıladığı da söylenemez. Hikaye sarkmıyor ya da takılmıyor ancak akılda kalıcı sahne üretmek konusunda sıkıntı yaşıyor. Filmin en zayıf taraflarından biri ise seyirciye fazla sayıda karakter tanıtmaya çalışması ve bu karakterlerin hepsinden de bir dram yahut bir mesaj çıkarmaya çalışması. (Bu karakterler içerisinde mizahi yönü ağır basan Sang Hwa, “zombileri döverek öldürerek” filmin aksiyon kısmını da sırtlıyor. ) Zombi Ekspresi’nin türün meraklıları için iştah açıcı olduğu malum. Keşke işin dramatik kısmı ve mesaj kaygılı alt metinleri bu iştahı kaçıracak kadar yoğun olmasaymış... 

(Ekşi Sinema)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder