23 Eylül 2016

Piyes tadında bir Çatışma

Mısır’daki darbe sonrasında sokakta çıkan çatışmalara bir polis otosunun içinden bakıyor Çatışma (Eshtebak). Tamamı kamyonetin içinde geçen filmin yönetmeni Mohamed Diab, bu çok iyi fikri işlevsel hale getirmek konusunda da hiç sıkıntı çekmiyor son ana kadar. Polis kamyoneti, sadece metaforik bir anlatım aracı olarak iyi bir fikir olmakla kalmıyor, yaşanılanları en sert haliyle yakından göstermek açısından da son ana kadar etkileyiciliğini koruyor. 


Mısır Devrimi’nin üzerinden iki yıl geçmiş ve ülke ikiye bölünmüş durumda. Mursi yanlıları ve ordu destekçileri çatışma alanında. İki gruptan da gözaltına alınanlar bu polis kamyonetlerinde bir araya geliyor. Kağıt üzerinde hikayeye bakıldığında bir resim çıkıyor ortaya. Ancak, film fazlasıyla potansiyel barındıran bu fikri ziyan etmeyi de başarabiliyor!

Yönetmen kısıtlı mekanda küçük buluşlarla ve dar alanda yarattığı mizansenlerle sarkmadan, hikayeye alan açsa da politik arka planı sığ bir şekilde işleyen senaryosu ve karikatürize tiplemeleriyle güzelim fikri adeta piyese çeviriyor. İki karşıt grup arasındaki çatışma her haliyle parodiye dönüşüyor. Ülkeyi ve dönemi, tüm kesimleri/kimlikleri/dinleri temsil eden tiplemelerle sınırlı kalacak kadar anlatmaya kalkıştığı için bir şey söylemekten de uzak kalıyor. Her şeye rağmen heyecan verici fikri ve yer yer etkileyici sahneleriyle görülmesi gereken bir film Çatışma.

(Ekşi Sinema) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder