13 Nisan 2014

İtirazımız var!


- 33. İstanbul Film Festivali notları - 

Her ne kadar kağıt üzerinde polisiye olarak dursa da İtirazım Var için Onur Ünlü’nün komedi dozu en yüksek filmi dersek yanlış olmaz sanırım. 


Ünlü, silahlarla ve gizemlerle dolu hikayesinde durum komedisine sıkça başvururken kaba komedi unsurlarını kullanmaktan da vazgeçmiyor. Hikayenin özeti olan ‘’Camide işlenen bir cinayeti çözmeye çalışan imam’’ cümlesi yönetmenin sinemasını bilenler için yeterli zaten. Fakat, gelgelelim Ünlü’nün bu absürt fikri çok da iyi kullanamadığını düşünüyorum. 

Öncelikle hikayenin polisiye tarafı zayıf ve özensiz duruyor. Aceleye getirildiğini düşünmemek zor. Diğer yandan hem aforizmalar hem de arka arkaya gelen ‘’komik’’ sahneler, espriler fazlasıyla kalabalık yaratıyor. ‘’Keşke daha az olsaydı’’ diye iç geçirdiklerimiz maalesef fazla. Süresi, komedisi, aforizmaları, karakter sayısı… 

Filmin önemli tarafı ise, din mevzusundaki ikiyüzlülüğü cesur bir şekilde göstermesi. Bir imam üzerinden böyle bir hikaye anlatmak, ‘’kutsal’’ bir meseleyi sağlam dokunuşlarla mizahın ve eleştirinin parçası yapmak çok sık görmediğimiz bir şey. Tabii, bu durum güçlü bir sinemanın parçası olsaymış daha anlamlı hale gelirmiş. Sonuç olarak, Onur Ünlü’nün son yılların en etkileyici yerli filmlerinden Sen Aydınlatırsın Geceyi sonrasında fazlasıyla ‘’hafif’’ kaldığını söyleyebiliriz.

(Ekşi Sinema)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder