3 Aralık 2013

Kısa Film önerisi: Yüksük

Enes Yurdaün'ün yönettiği 'Yüksük' yaşlı bir kadının geceleri duyduğu rahatsız edici sesin peşinden gidiyor. Gündüzleri her şey yolundayken geceleri ortaya çıkan korkutucu bir ses... Ses ya da bir davet...


'Yüksük', ölüm gibi 'ciddi' bir meseleyi, acılarla yoğrulan yüzlerce kısa filmin aksine sömürüye yüz vermeden ve arabeske bağlamadan ele almayı beceriyor. Ve gündelik hayata ait detayları mizahi dokunuşlarla filmin parçası haline getiriyor. Özellikle yaşlı kadının gündüzleri kendisiyle başbaşa kaldığı anlar son derece iyi gözlemler (ya da fikirler) barındırıyor. Yaşlı kadının sağlığına dikkat ettiği, meyveli süt içmesi, ceviz yemesi gibi kendine iyi baktığı bölümler ayrıntıdan öte yönetmenin anlatımı güçlendirmek için kullandığı araçlara dönüşüyor.

Görsel açıdan da son yıllardaki en etkileyici kısa filmlerden biri olduğunu düşündüğüm Yüksük, sadece ele aldığı konuya bakış açısıyla bile ilgiyi hak ediyor. Mizahi tonunu kaybetmeden, kısa sürede -yaşlı- bir insanın yalnızlığını ve ölümle arasındaki mesafeyi etkileyici bir şekilde filme dönüştürüyor. Kaldı ki, izleyeni hayran bırakan Nusret Safayhi'nin performansı/doğallığı tek başına filmi sevmeniz için yeterli!


Yüksük fragmanı: İzlemek için tıklayınızHiç yorum yok:

Yorum Gönder