2 Haziran 2013

Provokatörler varmış, eylemin amacı değişmiş!

Gezi Parkı direnişi notları 1

Teorik bilginiz ya da izleme pratiğiniz olmasa bile en kötü kitaplarda, belgesellerde, filmlerde görmeniz gerekirdi. Ya da hepsini boş verin siz nasıl bir ülkede yaşadığınızı sanıyorsunuz? Bu ülkede yok edilen hayatlardan haberiniz vardır değil mi! Devletin insanlarla karşı karşıya geldiğinde nasıl işler yapabildiğini hiç mi görmediniz? Bu ülkenin tarihinden hiç mi haberiniz yok? Yıllarca Doğu'da insanlar öldürülürken - hala mezarları yok - bunun haber dahi olmadığından hala mı haberiniz yok? Ahmet Şık gibi bir gazeteciyi gözümüzün önünde 'terörist' yaptıklarını mesela. Kirli işler külliyatı diye bir şey var bu topraklarda. Liste çok uzun, tekrara gerek yok.

Gezi Park direnişinde sürekli ''provokatörler var, eylemin amacı değişiyor'' deyip polisi anlamaya çalışırken o iktidar sahiplerinden bir farkınız olmadığını biliyorsanız sorun yok. Ama 'başta destek veriyordum, şimdi provokasyonlar işin rengini değiştirdi' diyorsanız bu ikiyüzlülüğünüz fazlasıyla mide bulandırıcı. Provokatör var ya da yok mesele bu değil. Direnişin amacını değiştirenler de, farklı amaçta olanlar da vardır elbet. Provokatör denilenlerin aslında kimin işine yaradığı ortada iken üstelik. Ama konu bu da değil. Asıl mesele, provokasyonu bahane ederek erk yanında olma çabanız. Siz rahat koltuklarınızda iktidarla empati yapmaya çalışırken devlet teröründen çoluk çocuk dahil herkes etkilendi, yaralandı, gazdan nefessiz kaldı, kalıcı zararlar gördü, yoğun bakımda olan, hayati tehlikesi olanlar var.

Sivil polislerin aralara karışıp insanların hayatlarına kastetmeye çalıştığından, ''provokatörler var'' ezberinizi iyi bildikleri için polisin her yere zarar verip direnişçilere suç atıldığından, asıl provokasyonu sivil polislerin yaptığından, atılan gazın savunma ya da koruma değil yok etme amaçlı olduğundan, polislerin gaz attıktan sonra insanları tahrik ettiğinden, camdaki, balkondaki insanları bile hedef aldıklarından, yakaladıklarını bile öldüresiye dövdüklerinden, bina içine kaçan insanları dövmek için apartman sakinlerini tehdit ettiklerini bilmiyorsanız - ki bildiğinizi biliyoruz - en azından susun. Tüm ülkede, bu kadar geniş katılımlı bir direnişte, bu devlet terörünün üstüne bir de ''iki tarafı da anlamaya çalışalım'' diyorsunuz. Sadece mide bulandırıyorsunuz.


Bu ülkede polisin ya da genel olarak devletin neler yaptığını her defasında yeniden mi anlatılmalı. Arada bir görüntüleri internete karakolda düşen işkence, dayak anlarını unuttunuz mu yoksa? İşte, onları yapanlar 5 gündür ordu halinde sokaktaydı. Direnenler ise bu ülkenin insanıydı. Farklı düşüncede binlerce insan. Polise karşı mücadele etti.

Şimdi, televizyonlarda yıkılan arabaların, verilen zararların, yaralanan polislerin görüntüleri yayınlanır. Polislerin  yaptığı hiçbir şeyi göremeyeceksiniz. Sizlerin de katkılarıyla devlet terörü her zaman gizlenmeye çalışılacak. Konforlu hayatınızda, TV'den ya da uzaktan takip ettiğiniz bilgilerinizle iktidarı anlamaya çalışan halinizle bu ülkenin en kirli yüzü sizsiniz. Devletten bile kirli.


Fotoğraflar: AFPHiç yorum yok:

Yorum Gönder