9 Ocak 2013

Filmlerden gerçek hayata aforizmalar

Gözlerinizi kapattığınızda dünya yok olmaz... 'Ağladığında tek başınasın' sözü beylik de olsa gerçektir... Bazen dünya yıkılacak gibi hissedersin ama asla yıkılmaz... Kısaca demagoji yapmaya gerek yok.


Demagojinin ta kendisi olsanız da anlamsızdır, karşılığı yoktur. Çünkü ileriye doğru gittikçe doğru ya da yalnış fikirlerin değil, popüler fikirlerin geçerli olduğunu görürsün. Sana öğretilen şeyler vardır ve onlara karşı çıktığını zannedersin ama aslında karşı çıkışın da o döngünün parçasıdır.

Bir replik duyarsın, bir cümle okursun, bir sahnenin içinden geçersin. Kendini iyi hissedersin. Ama sonra kendini iyi hissettiren şeyler, bir çocukluk hayali olarak veya bir depresyon yazısı olarak kalır.

Çünkü söylenenin aksine, birinin ruhuna sahip olabilirsin. Ruhsuz bir vücutta yaşayabilirsin de...

Bunu anlamak imkansız değil, yaşamak hiç değil. Hayatta mantık aranmayacağını bilmekse zor değil. Çünkü, eğer mantık varsa, hayatın olasılığı kaybolur. Mantık olmadığı gibi birçok şey de yanılsamadan ibaret.

Ama her şeye rağmen bir gerçeklik var. Hayaller... Hayata, ideallere, tutkulara dair her şey. Ve Brazil'deki gibi, özgür olduğun tek yer...

(Aforizmalar: 12 Monkeys, Old Boy, Fight Club, Brazil, Edgar Allen Poe, Pulp Fiction, Bob Dylan, Dark City, George Orwell, Into the Wild)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder