9 Ocak 2013

Filmlerden gerçek hayata aforizmalar

Gözlerinizi kapattığınızda dünya yok olmaz... 'Ağladığınızda tek başınasınız' sözü beylik de olsa gerçektir... Bazen dünya yıkılacak gibi hissedersiniz ama asla yıkılmaz... Kısaca demagoji yapmaya gerek yok.


Demagojinin ta kendisi olsanız da anlamsızdır, karşılığı yoktur. Çünkü ileriye doğru gittikçe doğru ya da yalnış fikirlerin değil, popüler fikirlerin geçerli olduğunu fark edersiniz. Size öğretilen şeyler vardır ve onlara karşı çıktığını zannettiğiniz anda aslında o karşı çıkışın da döngünün parçası olduğunu öğrenirsiniz.

Bir replik duyarsınız, bir cümle okursunuz, bir sahnenin içinden geçersiniz. Kendinizi iyi hissedersiniz. Fakat sonra kendinizi iyi hissettiren şeylerin, bir çocukluk hayali olarak kaldığını veya bir depresyon yazısına dönüştüğünü anlarsınız.

Çünkü söylenenin aksine, herhangi birinin ruhuna sahip olabilirsiniz. Ruhsuz bir vücutta yaşayabilirsiniz de...

Bunu anlamak imkansız değil, yaşamak hiç değil. Hayatta mantık aranmayacağını bilmekse zor değil. Çünkü, eğer mantık varsa, hayatın olasılığı kaybolur. Mantık olmadığı gibi birçok şey de yanılsamadan ibarettir.

Her şeye rağmen bir gerçeklik var. Hayaller... Brazil'deki gibi, özgür olduğun tek yer...

(Aforizmalar: 12 Monkeys, Old Boy, Fight Club, Brazil, Edgar Allen Poe, Pulp Fiction, Bob Dylan, Dark City, George Orwell, Into the Wild)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder