6 Mart 2012

Gazeteci

Tüm yapılan haksızlıkların, içi boş bir iddianameyle tutuklanmasının, 'komik' davasının, 1 yıldır içeride yatmasının üzerine daha ne kadar şey söylenebilir! Her şeyin ötesinde, Ahmet Şık dendiğinde aklıma ilk önce o kareler  geliyor.


Onunla ilgili en güzel sözlerden birini geçtiğimiz günlerde N5 çekimi için buluştuğumuzda Yeşim Tabak söyledi: ''70'lerin Amerikan filmlerindeki gazeteciler gibi. İnanılmaz bir adam. Gerçekten gazeteci...''

Aklımdaki de tam buydu; All the President's Men, The Parallax View gibi filmlerde gerçekleri ortaya çıkaran gazeteciler. İktidarın, şirketlerin, güç odaklarının inadına gerçeği ortaya çıkarmaya çalışan adamlar. Kirli oyunlar ve hesaplar altında ezilenleri haber yapmaya çalışanlar. Çok basit ve bilinen şeyler yani! Yalnızca filmlerde olmaz ama bizim buralar için uzak hikayeler. O yüzden Ahmet Şık'ın kendisi bu ülke için gerçek dışı. Gerçek olduğu, gerçekten gazeteci olduğu için...

Tanımanıza gerek yok, sadece yaptığı haberlere şahit olduysanız bile bunun böyle olduğunu bilirsiniz. (Saymaya gerek yok ama birkaç örnek: 'Ahmet Şık'a ait suç delilleri') Onun gibi çok az gazeteci var. O yüzden o tutuklandığı zaman bu ülkede yaşamaya dair beklentileriniz de karanlık oluyor.

Şimdi, 'Türkiye'de gazetecilik bitmiş' deseniz ne olur, demeseniz ne olur. Güzel şeyler oluyor medyası her zaman vardı, hala da var. Gazeteler de çıkıyor, insanlar okuyor, hayat devam ediyor... Bazıları için...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder