22 Şubat 2012

İnsan yiyen takım elbiseliler

Hayatı geriye saran kişilerden emir alıyoruz. İnsan yiyen takım elbiselilerden. Televizyona çıkıp neyin doğru olup olmadığını söyleyen ‘saygın’, makam sahibi takım elbiseliler…


‘Şiirle, makaleyle, resimle terörü haklı gösteriyorlar’ diyen bir İçişleri Bakanı var bu ülkenin. Böylesine korkutucu bir cümleyi rahatlıkla – ve kesinlikle hesaplayarak – söyleyen bir bakanın olmasından daha da korkuncu ise bu cümleyi normalleştirebilecek bir kıvama gelmiş olmamız.

Nefret dolu argümanlar yüzünden geçmişte hayatını kaybetmiş isimleri anıp, aynı argümanlarla bugünün insanlarına hayatı dar eden bir siyasetin ortasında çırpınıyoruz adeta. Oraya buraya, en çok da Twitter’a yazıp söyleniyoruz ama hava tam da onların istediği gibi.

İki sinemacı Mizgin Müjde Arslan ve Özay Şahin, KCK operasyonlarında gözaltına alındığında ne diyebilirdik! Gözaltına alınan onca insan… Devlet zararlı dediyse, yargıya karışmamak gerekiyorsa, bekleyip görmek lazımsa falan filan… Hayatlar yok olsun kısaca.

Eğer bir ülkede bu kadar çok ‘terörist’, bu kadar çok ‘zararlı’ varsa sanatçılar da içindedir elbet! Biliriz; bakanlar boş konuşurlar ama boşuna konuşmazlar. Muhalif olan herkese itinayla bir kılıf uydurulabilir çünkü.

Filmlerden, kitaplardan korkacak, yasaklarla milletini koruyacak kadar aciz ama gücünü böyle şuursuzca kullanmasını da acziyetinden alan bildik, despot bir yönetim. Televizyona çıkıp ağzınızdan nefret suları akarken onu bunu tehdit etmek yasal ve normal; sorgulamak, anlatmak, yazmak, film çekmek ve bilumum kafayla yapılan eylem ise yasak.

Gözaltı süresi, yaşam hakkı, insan hakları, yıl olmuş 2012, anayasa, Kürt sorunu, şahinler, klişe kelimeler ve başlıklar vs… Bu konuları konuşuyoruz yüzyıllardır. Makaleler, yazılar, olaylar dolmuş, taşmış, hala geriye sarıyoruz. Geriye saran kişilerden emir alıyoruz, direktif alıyoruz. İnsan yiyen takım elbiselilerden. Televizyona çıkıp neyin doğru olup olmadığını söyleyen ‘saygın, unvanı, makamı olan takım elbiseliler.

Geçmişten fırlamış, filmlerden çıkmış gibiler. Kabus kadar kötü filmlerden…


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder