10 Nisan 2011

N5 - Giovanni'den en iyi 5 vampir filmi

Gerçekten çok büyük bir isim Giovanni Scognamillo. Onu bırakın N5'te görmek evine girmek bile müthiş bir şey. Yıllarca okuduğumuz, feyz aldığımız, öğrendiğimiz dev bir adam o. Korku sineması dendiğinde akla mutlaka gelen bir sinema tarihçisi, yazarı, arşivcisi...Ve kabul ettiği andan itibaren biliyorduk, onunla en güzel N5'lerden birini çekeceğimizi. Ve de öyle oldu. İşte Giovanni Scognamillo'dan en iyi 5 vampir filmi: İzlemek için tıklayınız 

Çekim notları: Korku sinemasını kafamızda belirlediğimizde aklımıza ilk gelen isim oldu Giovanni Scognamillo. Tek endişemiz bizi kabul edip etmeyeceğiydi ama hemen 'tamam' dedi. Giovanni’yi tanıyan herkes, evinin yolunu da biliyomuş. O yüzden bulmakta hiç zorlanmadık. Bugüne kadar korku ve fantastik üzerine sayısız çalışma yapan Scognamillo'nun kütüphanesini merak etmemek mümkün değildi ve evine girdiğimizde merakımızı hayranlığa çeviren bir arşivle karşılaştık.


''Dört yaşındayken annesi onu sinemaya götürdü. önceki seansın sonunda gitmişlerdi. Annesi büfenin yanında oturdu, o ise salona girdi. Sırtını ekrana vererek, salonun dibine doğru ilerledi. oturmak için döndü ve Dr. Moreau'nun yarı hayvan, yarı insan canavarlarının doktoru parçalamakla meşgul olduklarını gördü! Bir feryat kopardı, kaçtı. Ama bu sinemadaki ilk ve son korkusuydu'' (Bir Levanten Şövalye-Giovanni Scognamillo Kitabı, Söyleşi: Emel Armutçu)


Akyol yokuşunu gören kocaman bir camın önünde büyük bir çalışma masası var. Bilgisayarının önünde oturmayı seviyor. Ev gerçek bir müze... Hemen odadaki detayları tek tek incelemeye başladık. O kadar muhteşem geldi ki bize herşey, bir an fotoğraf mı çeksek, kameraya mı alsak yoksa programı bir kenara bırakıp sadece kendimiz için mi bu yeni keşfettiğimiz dünyaya dalsak bilemedik.

Evde Giovanni ile birlikte beraber çalıştığı araştırmacı Fatih Danacı ve kızı vardı. Zamanın sakin aktığı bir evdi ve biz de acele etmeden her bir detayı tek tek inceledik (Fotoğraf makinemizi de elimizden bırakmadık. Bu özel kolleksiyonu foto galeri kısmında bulabilirsiniz.) Salonun - kütüphaneye dönüşen salonun - her tarafında saatlerce incelenecek kitaplar, ansiklopediler, korku figürleri, resimler vs... var. Yıllar içinde biriktirdiği şeyler, kendi araştırmaları, arşivlik malzemeler hepsi bir arada. Orası bir müze olmalı ya da bizim gibi o eve girmek için bir bahane yaratılmalı. Aynı zamanda çok iyi bir evsahibi ve sabırlı bir öğretmen çünkü...

Scognamillo’ya seçtiğimiz başlığı hatırlattığımızda ''Hazırlanmadım ama önemi yok hazırlanırım'' dedi. Yardımcı olur diye konuklarımızın listelerini kendi elyazılarıyla yazdığı ve bizim de sakladığımız N5 defterini verdik ama “gerek yok” dedi. Bir anı olması için saklayacağımızı belirttiğimizde bizi kırmadı ve listesini söyledi. Çekim başladığında ara ara soru cevap şekline çeviririz diye düşündük ama o kadar güzel anllattı ki, tek çekimde hiç müdahale etmeden/ etmeye gerek kalmadan bitirdik. Ve kitaplarında yazanları okumak kadar zevkliydi dinlemek de...

Çekim bittikten sonra Kurt Adam başta olmak üzere bilimum korku figürü hakkkıında da konuştuk. Listesinde yeni tarihli bir vampirin neden olmadığını merak ettik ve 'Acaba izlemedi mi? dedik ama hala atlamadan takip ediyormuş ve yeni dönem vampir filmlerini de seyretmiş. Nasıl bulduğunu sorduğumuzda ise 'Bulamadım', Hala arıyorum...' dedi. Son dönemden beğendiği vampir filmlerini sorarken ‘Let The Right One in’i hatırlattık ve beğendiğini söyledi.

Yeni çıkacak kitabının müjdesini almak günümüzü daha da anlamlı kıldı. Onu hiç durmadan üretirken görmenin verdiği ilhamdan bahsetmeye gerek bile yok. Korkunun bu büyük ustasından heyecan verici bir kitap geleceğini söylemekle yetinelim şimdilik.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder