16 Mayıs 2010

En güzel an...

Bishop, sanatsal gollerinden bahsettikten sonra Cantona'ya soruyor: ''Peki en güzel an?'' Cantona'nın cevabı ''Bir gol değildi'' oluyor. Bishop inanmaz ve ''Hadi ama bir gol olmalı der ve sayar; Arsenal, Liverpool'la FA Cup Finali, Wimbledon... Cantona, ''Hayır'' der ve cevap verir: ''En güzel anım bir pastı''

''En güzel anılar en zor olanlardır''Ken Loach'ı ve genel olarak bir yönetmeni sevmenin nedenlerinden biri de, film çok iyi olmasa bile, bir hissiyat, bir sahne, bir diyalogla o filmi unutulmaz kılmasıdır. 'Looking For Eric' de öyle filmlerden.

Evet, filmde beylik cümleler, klişeler ve çok umutlu bir son var ama 'En güzel anım pastı' repliği akarken Loach'un sinemasının özetiyle beraber Cantona'nın yalnızlığı birleşiyor ve unutulmaz bir hissiyat geçiyor seyredene.


Filmin 'kendini iyi hisset' duygusunun ötesinde Cantona'nın en güzel anından bahsettiği sahne ve devamı daha belirleyici.Sahaların gelmiş geçmiş en büyük isimlerinden birinin ağzından çıkan bu cümleler bütün o ihtişamın yalan olduğunu anlatıyor. Herkes gibi yalnız kalan bir yıldız, takım oyununun öneminden bahsediyor.

Onun ağzından çıkan cümleler futbolun değil hayatın kendisinin önemini gösteren az sayıdaki diğer futbolcuları da hatırlatıyor. George Best, Zidane, Thuram... Ama asla Maradona, Messi, Ronaldo vs. değil.

'Looking For Eric'te Bishop, Cantona'nın ağzıdan çıkan öğütlere küfreder. Bu küfürler seyircinin hislerine de dermandır çünkü. Loach, bunların birer klişe olduğunu bilir. Cantona'da bu sözlerin klişe olduğunu bilir; ''Tehlikeden korkan asla denize açılamaz'', ''Zar atmaktan korkan asla altı atamaz''...

Bishop ''O atasözlerini al da götüne sok'' der ama bir anlamda Bishop'un hayatını değiştiren hamleler o atasözlerini doğrular. Yani sözler hayatı değiştirmiyor ama hayatı değiştiren hamleler cesaret istese de basit sözlerden oluşuyor.

Loach, izleyen herkes gibi klişelerin, kendini iyi hissettiren sözlerin yüzeysel olduğunu biliyor ama Cantona gibi bir yıldız üzerinden anlattığı hikayede bunu doğru kullanıyor ve kendini iyi hissettiren ama havalarda uçmayan bir filme imza atıyor.

Looking For Eric, Cantona'lı sahnelerde Loach'un manifesto gibi olan filmografisini hatırlatan bir film.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder