7 Nisan 2010

Bir çocuk efsane olmaya karar verince…

Nowhere Boy, John Lennon’ın çocukluğunu, ailesinden kopuşunu, müzikle ve Paul McCartney ile tanışmasını, çocukluk ve gençliğine dair birçok özel anı anlatıyor.

Sadece müzik tarihinin en büyük isimlerinden biri değil aynı zamanda muhalif tavrı ve politik duruşuyla gerçek bir efsane, John Lennon…

Lennon’ın hayatı daha önce birçok kez belgesel ve kurmaca olarak beyazperdeye aktarıldı. Sam Taylor Wood imzalı Nowhere Boy ise bizi Lennon’ın çocukluğuna götürüyor.


‘’Imagine John Lennon’s childhood’’ (John Lennon’ın çocukluğunu hayal edin)

Liverpool’da büyüyen Lennon, teyzesi Mimi ve eniştesiyle yaşamaktadır.  Başıboş gezen bir genç. Arkadaşlarıyla arası iyi. Okulda başarılı bir öğrenci olamasa da zeki, meraklı ve kurnaz. Diğer yandan anne ve babasının yokluğuyla baş etmekte, tüm çocukluk ve gençlik yılları yalnızlık içinde geçmektedir.

Ve bir gün Rock’n Roll ile tanışır. Elvis ile tanışır, müzikle tanışır. Ve okul dahil her şeyi boş verip kendine bir söz verir: ‘’Bir gün Elvis gibi efsane olacağım’’Nowhere Boy bir yandan Lennon’ın çocukluk yıllarında müziği keşfedişini ve tutkusunu anlatırken diğer yandan ebeveyn özleminin Lennon'da yarattığı travmayı gösteriyor. Annesinin kendisini bırakıp gitmesini asla sindiremeyen Lennon, onu tekrar bulduğunda ise geçmişten gelen yokluk hissi onu başka şekillerde rahatsız etmeye devam eder.

Nowhere Boy bir efsanenin deli dolu çağından birçok ayrıntıyı perdeye getirdiği için bile ilgiyi hak ediyor. Filmin Lennon’ın üvey kardeşi Julia Bird’in kitabından uyarlandığını hatırlatalım. Yine de Nowhere Boy özgün bir sinema dilinden yoksun. Konvansiyonel sinema örneği olarak klişelere  başvurmaktan çekinmiyor. Ama Nowhere Boy’u şablon haline gelen biyografi filmlerinden ayıran özellikleri de yok değil. Lennon’ın olumlu ve olumsuz tüm yönleri inandırıcılık sıkıntısı çekilmeden aktarılmış. Bunda senaryoyu yazan Matt Greenhalgh’ın – kendisi Anton Corbijn imzalı Kontrol’ün de senaristi – payı çok büyük. Atmosfer yaratımında da gerçekçi bir tonun hakim olduğunu söylemek mümkün.

Fotoğrafçı ve kavramsal sanatçı Sam Taylor Wood imzalı Nowhere Boy Rock’n Roll şarkılarıyla açılıyor ve Lennon’ın ‘Mother’ parçasıyla sona eriyor. Lennon’ın Elvis’e hayran kaldığı, ilk müzik aletini çaldığı, büyük bir isim olmaya karar verdiği, Paul McCartney ile tanıştığı, kızlarla yattığı, sarhoş olduğu, ağladığı, güldüğü bütün anlar… Yani Lennon'ın çocukluğu ve gençliği… Nowhere Boy bu anları hakkıyla yeniden yaratabildiği için görülmeye değer.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder